چرا قهوه می نوشیم؟

روزانه بیش از ۲.۲۵میلیارد فنجان قهوه در جهان مصرف می شود. طرفداران قهوه بسیارند و بسیاری از مردم حتی نمیتوانند روز خود را بدون یک فنجان قهوه به خوبی آغاز کنند. اما دلیل مصرف قهوه چیست؟

چرا قهوه می نوشیم؟

 بدیهی ترین پاسخ برای این سوال کافئین است.

مهم ترین دلیل مصرف قهوه وجود کافئین در آن است ،اما برخلاف تصور عموم مردم تنها دلیل مصرف قهوه این نیست. یک فنجان  قهوه ی داغ اولین چیزی است که میلیون ها نفر هر روز صبح به دست می گیرند و مطمئناً  دلایل زیادی برای این امر وجود دارد.

تعدادی از مهم ترین دلایل آن در متن زیر گنجانده شده است:

۱-انرژی زا بودن قهوه:

یکی از مهم ترین نقش هایی که کافئین در این نوشیدنی محبوب بازی میکند ،این است که جریان خون در بدن را سریع تر می کند. در نتیحه باعث می شود که شخص احساس کند که انرژی بیشتری برای انجام فعالیت ها دارد.معمولاً کسانی که به واسطه ی شغل خود باید صبح ها خیلی زود بیدار شوند یا شب ها بیدار بمانند به این دلیل به قهوه نیاز دارند.

۲-اعتیاد:

مواد زیادی در قهوه وجود دارد که درطولانی مدت موجب وابستگی به آن می شود،یکی از اصلی ترین این مواد کافئین است.

یکی از مهم ترین دلایلی که مردم روزانه قهوه می نوشند ،اعتیاد است. مصرف نکردن کافئین میتواند باعث سردرد و کج خلقی بشود. بنابراین بیشتر مردم ترجیح می دهند که از قهوه ی روزانه ی خود صرف نظر نکنند. اگر شما تنها طعم قهوه را دوست دارید توصیه می شود که از قهوه های بدون کافئین استفاده بکنید تا از این نوع اعتیاد دور بمانید.

۳-کافه ها:

قهوه یکی از معروف ترین نوشیدنی هاست و تقریباً به اندازه ی الکل طرفدار دارد. کافه های محلی مکانی برای قرارگذاشتن با دوستان یا قرار های کاری است بنابراین بسیاری از مردم جتی اگر علاقه ای به قهوه نداشته باشند در کافه ها و کافی شاپ ها به نوشیدن قهوه تمایل پیدا میکنند.

 

تصویر یک کافه

۴-  تمدد اعصاب:

بسیاری از افراد ادعا دارند که نوشیدن قهوه موجب آرام شدنشان می شود. اگر چه این حرف با توجه به محرک بودن قهوه ،ضد و نقیض به نظر می رسد ، دانشمندان ثابت کرده اند که نوشیدن یک فنجان قهوه ی بدون کافئین یا حتی قهوه ی عادی می تواند با اثر محرکی روی مغز باعث افزایش خلاقیت و آرام شدن حواس بشود که این امر در نهایت باعث تمدد اعصاب شخص  می شود.

۵-طعم قهوه:

بسیاری از مردم طعم قهوه را دوست دارند. طعم قهوه ها بسیار متنوع است. بعضی از مردم قهوه ی تیره و سنگین دوست دارند و بعضی دیگر قهوه ی سبک و ملایم تری را می پسندند.

دلایلی که مردم قهوه می نوشند به اندازه ی طعم های قهوه متنوع و زیاد است. همچنین هرروز افراد بیشتری با دلایل جدیدی به جمع قهوه خورها اضافه می شوند.

 

منبع: Coffee.org

 

هاله نقیبی

1 نظر

Categories count color

سریزو کافی

دنیای وسیع قهوه های تخصصی در عین سادگی از پیچیدگی‌های بالایی برخوردار است.گونه‌های متفاوت قهوه هر کدام شخصیت منحصر به فردی دارند.
تصور کنید با سیب‌هایی مواجه هستید.که هرکدام طعم و ظاهری متفاوت دارند،در مکان های متفاوت رشد کرده اند و در شرایط متفاوتی استفاده می شوند. به طور مثال سیب زرد برای آبگیری، سیب سبز برای مهمانی و سیب قرمز برای مجالس رسمی پیشنهاد می‌شود.
به همین سادگی،همه این ها سیب هستند اما خصوصیت و کاربرد متفاوتی دارند
برای قهوه با گونه های مختلف هم همین اتفاق می‌افتد. قهوه های کشورهای مختلف گونه های مختلفی دارند که با طعم و عطر های متفاوتی روبرو هستیم.
اینکه ابزارهای متفاوتی به وجود آمده دقیقا به همین علت است.

ساند کلود سریزو کافی