خوردن قهوه در بارداری چه تاثیراتی بر جنین دارد؟ شاید بسیاری از شما بارها شنیده‌اید که خوردن قهوه در بارداری اکیدا ممنوع است و نوشیدن هر نوع قهوه موجب آسیب وارد شدن به جنین می‌شود. اما این باور اشتباه است. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره نوشیدن و مصرف کافئین و قهوه در بارداری اطلاعات کسب کنید.

نوشیدن قهوه در بارداری 

آیا می‌توان در دوران بارداری قهوه نوشید؟

بله شما می‌توانید قهوه مصرف کنید. اما توجه داشته باشید که مصرف کافئین نباید بیشتر از ۲۰۰میلی گرم در طول روز شود. دوران بارداری با دغدغه‌های بسیاری زیادی رو‌به‌رو است مخصوصا زمانی که نام غذا به میان می‌آید. آیا خوردن این غذا برای بچه ضرر دارد؟ آیا زنان باردار دیگر قهوه مصرف می‌کنند؟  

اگر به طور منظم هر روز ۲۰۰ میلی گرم قهوه در دوران بارداری مصرف می‌کنید، امکان بدنیا آوردن نوزادی با وزن کم را دارید. توجه داشته باشید که وزن پایین هنگام تولد، با افزایش سن خطراتی برای سلامتی کودک شما دارد. 

همچنین شواهدی وجود دارد که نوشیدن قهوه در بارداری موجب افزایش خطر سقط جنین می‌شود. وقتی گفته می‌شود ۲۰۰ میلی گرم کافئین، منظور تنها قهوه نیست شما باید حساب شکلات، چای، نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زایی که مصرف می‌کنید را داشته باشید.

مصرف کافئین در بارداری

مقدار کافئین در انواع قهوه

تفکر قالب این گونه است که یک فنجان قهوه اسپرسو کافئین بیشتری نسبت به یک فنجان قهوه فرانسه دارد. اما این گونه نیست. یک فنجان اسپرسو با ۴۲ گرم وزن، ۶۰ الی ۸۰ میلی گرم کافئین دارد. اما یک فنجان قهوه از دستگاه قهوه ساز ،با وزن ۲۲۶ گرم، ۷۰ تا ۱۴۰ میلی گرم کافئین دارد.

این موضوع به موارد بیشتری وابسته است. مثلا ممکن است در تهیه قهوه با دستگاه، بخواهید قهوه و آب را بیشتر باهم هم نشین نگهدارید! یا ممکن است فنجان اسپرسوی شما بیش از ۴۲ گرم باشد! شاید هم از دانه ربوستا برای اسپرسو استفاده کردید! یک شات اسپرسو دابل، کافئین بیشتری از قهوه تهیه شده با دستگاه دارد. در واقع مقدار کافئین در هر نوشیدنی را چگونگی تهیه آن تعیین می‌کند.

انواع قهوه

عوارض نوشیدن قهوه در بارداری

ابتدا باید بگویم که اگر قصد بچه‌دار شدن را دارید مدتی قبل از اقدام به بارداری میزان مصرف هر گونه کافئین خود را کم کنید. زیرا مصرف کافئین ممکن است باردار شدن را سخت کند.

کافئین یک ماده شیمیایی است که در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌ها، از جمله قهوه، چای و نوشابه‌ها یافت می‌شود. قهوه بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد موجب تحریک‌پذیری، نگرانی و بی‌خوابی می‌شود.

تحقیقات ثابت کرده‌اند، با مصرف یکصد میلی گرم کافئین در روز، نوزاد حدود سه‌چهارم از ۳۰ گرم وزن خود هنگام تولد را از دست می‌دهد. این برای نوزادان بزرگ و درشت مساله مهمی نیست. اما جنین‌های کوچک و ضعیف با از دست دادن همین میزان کم در هر روز، بسیار کوچک‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند و این برای سلامتی آن‌ها مضر است.

عوارض نوشیدن قهوه در بارداری

نتیجه

در آخر توجه داشته باشید که کافئین در همه‌جا وجود دارد: در آنچه که ما می‌خوریم، در آنچه که می‌نوشیم، در قرص‌هایی که برای از بین بردن درد استفاده می‌کنیم و حتی آب نباتی که استفاده میکنیم. پس در دوران بارداری مراقب مصرف کافئین خود باشید!

به طور کلی نوشیدن قهوه در بارداری توصیه نمی‌شود. اما اگر هوس نوشیدن یک فنجان قهوه کردید مصرف آن مشکلی را بوجود نمی‌آورد.

هم‌چنین توجه داشته باشید که مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا در دوران بارداری اکیدا ممنوع است. زیرا مقدار بسیار زیادی کافئین همراه خود دارد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *