قهوه ترک به لحاظ نحوه تهیه و سرو کردن قهوه خاصی به حساب می آید. این قهوه درتمام دنیا بخصوص خاورمیانه محبوب است. اینجا ما نحوه درست کردن قهوه ترک اصل را به شما آموزش می دهیم.

 

تصویر قهوه ترک

  • قهوه ترک چیست؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که قهوه ترک نوع خاصی از دانه قهوه نیست، یعنی چیزی به نام دانه قهوه ترک نداریم. این قهوه معمولاً با دانه های عربیکایی که به خوبی آسیاب شده اند، درست می شود. قهوه ترک در واقع پخته می شود، اما عموماً از نحوه درست کردن آن با فعل “دم کردن” یاد می شود.

برای درست کردن قهوه ترک حتماً از پودر قهوه ای که خیلی ریز آسیاب شده است استفاده کنید.

پودر قهوه ای که از آن برای درست کردن این قهوه استفاده می شود،آنقدر ریز است که شاید در نگاه اول آن را با پودر کاکائو اشتباه بگیرید.

این قهوه رایحه غلیطی دارد و طعم آن قوی است . معمولاً در فنجان های کوچک به همراه یک لیوان آب سرو می شود.

باید توجه داشت که مقدار کف روی قهوه ترک ، نشان دهنده ی مهارت کسی است که آن را درست می کند و هر چه این میزان کف بیشتر باشد یعنی قهوه بهتری درست شده است.

 

  • نحوه درست کردن قهوه ترک

مواد لازم برای هر فنجان:

  1. دو قاشق چای خوری پودر قهوه تازه ،پودری که تازه نباشد ممکن است رایحه یا طعم بدی به قهوه شما اضافه کند.
  2. یک فنحان آب تصفیه شده و خنک
  3. شکر، به مقدار لازم
  • نحوه تهیه:

مواد ذکر شده را درون قهوه جوش بریزید و به مدت ۳۰ تا ۴۰ ثانیه به آرامی با قاشق چای خوری هم بزنید. قهوه را برای شخص دیگری درست می کنید، حتماً از آن ها بپرسید که قهوه شان را چقدر شیرین دوست دارند، جون هرگز نباید به قهوه ترک آماده شده شکر اضافه کرد.

قهوه جوش را روی شعله ملایم قرار دهید و آن را ۳-۲  بار به آرامی هم بزنید. وقتی کف آن بالا آمد و نزدیک بود بجوشد، آن را از حرارت جدا کنید. با استفاده از قاشق چای خوری کف روی قهوه را به آرامی داخل فنجان بریزید سپس قهوه جوش را دوباره روی شعله قرار دهید. وقتی قهوه به جوش آمد،آن را دوباره از حرارت جدا کنید و قهوه را به آرامی، از گوشه ی فنجان داخل آن بریزید.

  • نحوه سرو کردن قهوه ترک:

این قهوه همیشه به همراه یک لیوان آب در کنارش سرو می شود.آب قبل از نوشیدن قهوه نوشیده میشود، تا تمام طعم و رایحه قهوه ترک حس شود.

برای طعم دار کردن آب می توانید از گل سرخ یا یک تکه کوچک سیب استفاده کنید.

 

تصویر یک فنجان قهوه ترک در کنار آب

  • فال قهوه:

مراسم نوشیدن قهوه ترک بعد از اتمام آن پایان نمی یابد. اگرچه این کار لازم نیست، اما بیشتر مردم بعد از نوشیدن قهوه آرزو می کنند و نعلبکی را روی فنجان قرار می دهند و فنجان را بر می گردانند. سپس صبر می کنند تا خنک شود. سپس کسی که مهارت خواندن فال قهوه را دارد فنجان را دست می گیرد و چیزهایی که می بیند را تفسیر می کند. اگر چه بسیاری از افراد برای سرگرمی این کار را انجام می دهند اما هستند کسانی که به عنوان استاد فال قهوه شناخته می شوند و مسلماً افرادی هم به آن معتقدند.

 

 

منابع:

Give Recipe

Yemek

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *