اگر صاحب کافه و کافی شاپ هستید، احتمالا یکی از دغدغه­‌های شما انتخاب موسیقی پس‌­زمینه است. با پخش بهترین موسیقی­ پس‌زمینه در کافی ­شاپ می­‌توانید فضایی آرام برای مشتریان به ­وجود بیاورید. موسیقی با تاثیری که روی احساسات مشتریان می­‌گذارد باعث می­‌شود مشتریان بیشتر در کافه اطراق کرده و هزینه بیشتری بپردازند.

حالا باتوجه به تحقیقات زیادی که در زمینه تأثیر موسیقی بر مشتریان در محیط‌های عمومی شده، اکثر کافی شاپ‌ ها –چه شرکت­‌های سفارش آنلاین مثل استارباکس چه کافه‌هایی که سنتی قهوه سرو می­کنند- موسیقی پس‌زمینه را به‌عنوان یک عاملی می ­دانند که باعث شور و حال در مشتریان می ­شود. از طرفی تحقیقاتی که در دانشگاه هاروارد انجام‌ شده نشان می ­دهد که پخش شدن موسیقی پس‌زمینه به اندازه ۱۸ درصد از فشار کاری را از پرسنل کم می ­کند و مقدار فروش را ۱۷ درصد افزایش می ­دهد. البته از کافی‌شاپ به‌عنوان یک مکان تحقیقاتی در پژوهش‌­های موسیقی پس‌زمینه غافل شده­‌اند. در این مطلب می­خواهیم تأثیر موسیقی پس‌زمینه در کافی‌شاپ­‌ها را بررسی کنیم

سازگار باشد

برمبنای یکی از همین تحقیقات، با توجه به مفهوم اثر سازگاری، مشتریان تجربه حالتی را دارند که خود را سازگار با موسیقی پس‌زمینه در هارمونی با محیط کافه  می ­بینند، و جلوتر نتیجه­­‌اش را در هزینه­‌هایی که مشتریان در کافه پرداخت می­ کنند می ­بینند. به همین علت، یکی از مهم‌ترین موردهایی که در انتخاب موسیقی پس‌زمینه باید رعایت کنید متناسب بودن آن با فضای کافه است. موسیقی­ با ریتم شاد و تند باعث می ­شود گردش خون بالا رفته و با توجه به آن تحرک مشتریان بیشتر کند که در سرعت تمام شدن غذای مشتری هم می ­تواند اثر بگذارد، اما موسیقی پس‌زمینه با ریتم کند و ملو آرامش مشتری را در پی دارد که می ­تواند هزینه­‌های پرداختی مشتریان به کافه بیشتر کند.

بیشتر مردم فکر می­کنند آهنگ پس‌زمینه کافی شاپ باید یه موسیقی بی‌کلام باشد ولی باید بگوییم که انتخاب آهنگ با کلام یا بی­کلام به مکان کافه­‌تان وابسته است. در کافه‌­ای که از رنگ‌­های روشن استفاده ­شده توصیه می­کنیم آهنگ پس‌زمینه بی‌­کلام پخش شود و در دیزاین‌­های که از رنگ‌­های تیره و گرم استفاده کرده‌­اند پیشنهاد می­کنیم از آهنگ پس‌زمینه با کلام استفاده کنید. بنابراین با رعایت این مسئله می ­توانید میزان فروش کافه­‌تان را بیشتر کنید.

بهترین کافه‌­ها، موسیقی پس‌زمینه را با توجه به دیزاین کافه انتخاب می­ کنند. بهترین موسیقی پس‌زمینه یک کافی‌شاپ، آهنگی است که با توجه به دیزاین کافه انتخاب شود. برای مثال از یک آهنگ راک برای کافی‌شاپ با دیزاین هنری نمی ­توانید استفاده کنید و دلیلش این است که مشتر‌‌ی‌­هایی که به این کافه جذب شد‌ه‌­اند انتظار ندارند این­طور آهنگ‌­هایی بشنوند و همین طور باعث می ­شود هارمونی این محیط با موسیقی به هم بخورد.


از ریتمش نیافتد

چیز دیگری که باید به آن توجه کنید این است که ریتم آهنگ پس‌زمینه ساعت به ساعت فرق می ­کند. حالا و براساس تحقیقات جدیدتر، حس شنوایی در محیط کافه خیلی پراهمیت است. آهنگ شاد در هنگام شلوغی کافه از طرفی باعث می­ شود شور و نشاط در کافی‌شاپ بیشتر شود و از طرفی دیگر به پرسنل کافه القا می ­شود که وقت تنبلی نیست. البته در وقت­‌های خلوت هم می­توان از آهنگ پس‌زمینه با ریتم ملوتر استفاده کرد.

با توجه به همین تحقیقات، ریتم موسیقی پس‌زمینه به سن مشتریان و جنسیت آن‌ها نیز بستگی دارد. در کافه­‌های معمولاً افراد زیر ۲۵ سال دوست دارند ریتم­‌های شادتر و تندتر مثل رپ و راک بشنوند و افراد بیشتر از ۲۵ سال هم دوست دارند ریتم آهنگ پس‌زمینه ملوتری مثل سبک­‌های پاپ و سنتی بشنوند. همچنین باید در نظر بگیریم که در فضاهایی که دختران و پسران جوان حاضر هستند بهتر است که از ریتم شادتر استفاده کنیم. در کل، مردان ریتم‌­های تندتر مثل گیتار و خانم­‌ها به آهنگ پس‌زمینه ملوتر مثل پیانو علاقه دارند.

حالا با توجه به مواردی که گفتیم می­توانیم نتیجه بگیریم که موسیقی پس‌زمینه که خیلی کم‌هزینه است می­تواند تأثیری زیادی در جذب مشتری به کافی شاپ داشته باشد. یادمان نرود وقتی موسیقی پس‌زمینه تاثیر می­گذارد که نوع آهنگ هوشمندانه انتخاب شود. بهترین موسیقی برای یک کافی‌­شاپ براساس دیزاین کافی ­شاپ، رنگ­‌های به‌کاررفته در فضای کافی­شاپ، ساعات مختلف روز، سن مشتریان و جنسیت آن‌ها باید انتخاب شود.


 درکل، مردان ریتم‌­های تندتر مثل گیتار و خانم­‌ها به آهنگ پس‌زمینه ملوتر مثل پیانو علاقه دارند.

یادمان نرود آهنگی را که دوست دارید به مشتریان خود تحمیل نکنید. با هماهنگ کردن موسیقی با محیط کافه، خاطره­ای دل‌نشین برای مشتریان خود به جا بگذارید.

در زیر ما چند تا از پلی لیست های کافه ها را قرار دادیم شما هم می توانید پلی لیست محبوب خودتون رو که بنظرتون زیباست برای ما ارسال کنید


پلی لیست زیر از وبسایت youtube  است و شما نیازمند این هستید که از مرزها عبور کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *