دانستنی هایی در مورد قهوه

    رایحه قهوه شامل بیش از ۷۰۰ ماده و غنی از کافئین است. ریشه ی اصلی قهوه احتمالاً به اتیوپی برمی گردد. قهوه در قرن ۱۵ در اتیوپی رایج شد و در قرن ۱۶ به کمک برخی افراد عرب زبان به اروپا رسید. این نوشیدنی امروزه در حهان محبوب است اما حقایقی در مورد قهوه وجود دارد که احتمالاً تا الان نمی دانستید.

 

یک فنجان قهوه و کیسه ی دانه قهوه

قهوه بعد از نفت دومین مایع تجاری دنیاست. این امر این نوشیدنی سیاه  را به ماده ی جالبی برای سرمایه گذاری تبدیل می کند. قیمت جهانی قهوه توسط بورس سهام لندن و بورس کالای بین قاره ای نیویورک تعیین می شود . در سال  ۲۰۱۴ قیمت آن طی ۱ سال تا ۵۸ دزصد رشد کرد ، که این میزان رشد بیشتر از هر ماده ی خام دیگری بود.

قهوه به طور معمول هنگامی مصرف می شود که گرم و شامل کافئین ، در واقع محرک ، است. قهوه از دانه ی قهوه ی جداشده از میوه ی آن،پوست کنده شده و رست (تفت داده ) شده تولید می شود. میوه یا گیلاس قهوه دارای دو هسته ی ضخیم و سفت است که به وسیله ی لایه ی نازکی پوشانده شده است . این هسته به لحاظ گیاه شناسی دانه نامیده نمی شود اما با این حال ما معمولاً از آن با عنوان دانه ی قهوه یاد می کنیم.

 

گیلاس قهوه

 

رکورد جهانی مصرف قهوه چقدر است؟

۸۲ فنجان قهوه در ۷ ساعت! این میزان می تواند حتی کشنده باشد.

یک انسان بالغ به طور متوسط بعد از نوشیدن ۱۰۰فنجان قهوه در خطر مرگ است . دانشمندان مدت ها قبل به این نتیجه رسیدند که قهوه لزوماً برای سلامتی مضر نیست و می تواند مفید هم باشد. همه میدانند که افراط در مصرف قهوه مضر است ،اما از جمله حقایقی در مورد قهوه که بیشتر مردم به آن ها توجه نمی کنند این است که باید بدانیم که نوشیدن چه مقدار قهوه در روز زیاده روی به شمار می آید.

با استناد به نوشته های دکتر چیپ لاوی  -متخصص قلب و عروق – نوشیدن دو تا سه فنجان قهوه در روز برای بدن ضرری ندارد و می تواند مفید هم باشد .

دکتر راب ون دام -یک اپیدمیولوژیست -نیز اعتقاد دارد که نوشیدن حداکثر ۴ فنجان قهوه در روز آسیبی به بدن نمی رسد البته به شرطی که سبک زندگیتان در محموع سالم باشد و البته باردار هم نباشید.

برخی تحقیقات از جمله تحقیقات کلینیک مایو نشان داده است که مردان زیر ۵۵ سالی که بیش از ۲۸ فنحان قهوه در هفته بنوشند خطر مرگشان تا۵۰ درصد افزایش پیدا می کند و زنان ،در همان محدوده ی سنی با نوشیدن همان میزان قهوه،خطر مرگشان دوبرابر مردان یعنی تا ۱۰۰ درصد افزایش پیدا میکند!

 

اقراط در نوشیدن قهوه

پایتخت قهوه جهان و بزرگترین تولید کننده قهوه:

 آیا میدانید پایتخت قهوه ی جهان کجاست؟

سیاتل،واشنگتن.

این شهر که محل تولد استارباکس معروف است،پایتخت قهوه ی جهان به حساب می آید. اوایل دهه ی ۱۹۷۰ ، استارباکس تنها یک فروشگاه کوچک در سیاتل بود . امروزه استارباکس با بیش از ۲۲۵۰۰ شعبه در ۶۴ کشور جهان و فروش بیش از ۲۱ میلیارد دلار بزرگترین رست کننده و خرده فروش قهوه به حساب می آید.

 

اولین استارباکس ،سیاتل

 

البته لازم به ذکر است که هیچ کشوری به اندازه ی برزیل روی بازار قهوه تأثیر ندارد. برزیل سالانه دو میلیارد دانه قهوه به طور سنتی تولید کرده و به سراسر جهان صادر می کند.  این میزان ،یک سوم مصرف سالیانه قهوه در جهان را تأمین می کند.

بهترین زمان  برای یک فنجان قهوه

بعضی تحقیقات نشان داده است که بهترین زمان برای نوشیدن یک فنجان قهوه  ساعت ۱۴:۱۵ است. این زمان دقیقاً همان وقتی است که بدنمان کمترین انرژی ممکن را دارد. همانطور که می دانیم ، کافئین خاصیت محرکی دارد و هوشیاری،تمرکز و استقامت بدن را افزایش می دهد.

از جمله حقایقی در مورد قهوه که باید به آن توحه شود این است که برای نوشیدن آن دوره های زمانی  ۹:۳۰ تا۱۱:۳۰صبح  و  ۱:۳۰تا ۵ بعد از ظهر مناسب است.

 

زمان قهوه

بزرگترین مصرف کننده های قهوه در جهان:

    فنلاند بزرگترین مصرف کننده ی قهوه در حهان است. سرانه ی مصرف قهوه در فنلاند ۱۲ کیلوگرم در سال است. تقریباً در تمام مهمانی ها در آفنلاند قهوه سرو می شود.  محبوب ترین قهوه ها در فنلاند،قهوه های “لایت رُست”  هستند ،در واقع مردم فنلاند روشن ترین قهوه های جهان را مصرف می کنند. این عادت احتمالاً از زمانی به وجود آمد که فنلاندی ها گیلاس سبز قهوه را می خریدند و در منزل رست می کردند. محبوب ترین قهوه در فنلاند قهوه ی ترک  است .

 

کافه ای در فنلاند

 

گران ترین قهوه ی دنیا:

قهوه ی بلک ایووری گران ترین قهوه ی دنیا است و قیمت هر فنجان از آن حدود ۵۰ دلار است. این قهوه از قهوه ی عربیکا در تایلند ساخته می شود ،بدین صورت که فیل ها تعدادی از این قهوه ها را می خورند و حین هضم اسید معده شان پروتئین‌ دانه را می شکند. این امر طعم قوی ای بر روی قهوه ی حاصل ،به وجود می آورد که مشخصه ی قهوه بلک ایووری است.

دلیل قیمت زیاد این قهوه نادر بودن آن است چون در هر بار هضم این قهوه توسط فیل ها مقدار اندکی قهوه ی بلک ایووری به وجود می آید.

 

قهوه بلک ایووری

 

منابع:

Finance Online

World Atlas

Cafe Flavour

 

 

 

هاله نقیبی

اضافه کردن نظر

Categories count color

سریزو کافی

دنیای وسیع قهوه های تخصصی در عین سادگی از پیچیدگی‌های بالایی برخوردار است.گونه‌های متفاوت قهوه هر کدام شخصیت منحصر به فردی دارند.
تصور کنید با سیب‌هایی مواجه هستید.که هرکدام طعم و ظاهری متفاوت دارند،در مکان های متفاوت رشد کرده اند و در شرایط متفاوتی استفاده می شوند. به طور مثال سیب زرد برای آبگیری، سیب سبز برای مهمانی و سیب قرمز برای مجالس رسمی پیشنهاد می‌شود.
به همین سادگی،همه این ها سیب هستند اما خصوصیت و کاربرد متفاوتی دارند
برای قهوه با گونه های مختلف هم همین اتفاق می‌افتد. قهوه های کشورهای مختلف گونه های مختلفی دارند که با طعم و عطر های متفاوتی روبرو هستیم.
اینکه ابزارهای متفاوتی به وجود آمده دقیقا به همین علت است.

ساند کلود سریزو کافی