کدام ماده ی اعتیاد آور در جهان بیشتر از همه استفاده می شود ؟

پاسخ این سوال نیکوتین یا  چیز غیرقانونی ای نیست.

از کافئین بیشتر از هر ماده ی اعتیاد آور دیگری در جهان استفاده می شود که مهم ترین منبع آن قهوه است.

خیلی از افراد ادعا می کنند که بدون قهوه نمی توانند روز خود را شروع کنند ،در حالی که کم نیستند افرادی که علاقه ای به قهوه ندارند.

فایده های قهوه زیاد و واضح است، همچنین تعدادی عوارض جانبی دارد،مخصوصاً اگر بیش از حد مصرف شود.

اینجا ما ۱۸ فایده قهوه را بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده بیان میکنیم.

۱-افزایش سطح انرژی

واضح ترین فایده قهوه ،افرایش سطح انرژی است . کافئین  یک ماده ی محرک است ،بنابراین هنگامی که قهوه مصرف می کنید، کافئین جذب جریان خون می شود. سپس به مغز می رسد و در آن جا انتقال دهنده های عصبی آدنوزین را مسدود می کند.

آدنوزین یک انتقال دهنده ی عصبی مهارکننده است. اگرچه آدنوزین به انتقال انرژی کمک می کند ،به عنوان کند کننده ی سیستم عصبی مرکزی نیز عمل می کند. بدین معنا که هیجانات را سرکوب می کند و باعث خواب می شود. به طور معمول میزان آدنوزین در مغز در هر ساعت بیداری افزایش می یابد و باعث خواب آلودگی می شود.

هنگامی که آدنوزین به مغز نمی رسد ،سایر انتقال دهنده های عصبی مثل دوپامین ونوراپی نفرین  افزایش پیدا می کند، بنابراین خاصیت محرکی کافئین ایجاد می شود.  انگیختگی نورون ها زیاد می شود .بنابراین شخص شادابی و انرژی بیشتری را احساس می کند.

تحقیقات زیادی نشان می دهند که قهوه حافظه، سرعت واکنش، آمادگی بدنی و کارکرد کلی را بهبود می بخشد.

بنابراین علاوه بر افزایش انرژی قهوه شما را باهوش تر می کند.

۲-بهبود عملکرد فیزیکی

بعد از این که کافئین سیستم عصبی بدنتان را تحریک می کند ، به سایر قسمت های بدنتان هم پیام می فرستد. سلول های چربی این سیگنال را دریافت می کنند که چربی بدن را بشکنند.

بدن کسانی که مدت کوتاهی است که به نوشیدن قهوه روی آورده اند امکان چربی سوزی بیشتری به وسیله ی کافئین دارند. تحقیقات نشان داده است که کافئین میتواند چربی سوزی را تا ۲۹ درصد در افراد لاغر و تا ۱۰ درصد در افراد چاق افزایش دهد. وقتی آن چربی وارد جریان خون می شود،تبدیل به اسید های چرب آزاد می شود که بدن می تواند نهایتاً از آن ها به عنوان سوخت استفاده کند.

با در نظر گرفتن تفاوت اندک بین مدل های مختلف قهوه،قهوه می تواند درجه ی سوخت و ساز (متابولیسم) بدن را ۱۱-۳ درصد افزایش دهد.

اما مهم تر از همه،کافئین مقداری آدرنالین هم آزاد می کند. هدف این هورمون این است که بدن را برای فعالیت های شدید آماده کند.

در نتیجه ، قهوه با چربی  سوزی و ترشح آدرنالین عملکرد فیزیکیتان را بهبود می بخشد. پس دفعه ی بعد که قصد ورزش کردن را داشتید،نوشیدن یک فنجان قهوه از قبل  را فراموش نکنید.

تصویر دونده ساخته شده از قهوه

۳-کاهش درد های بدنی بعد از ورزش

قهوه نه تنها به ورزش کزدن شما کمک می کند،بلکه بعد از ورزش هم از شما مراقبت می کند.

برخی افراد اعتقاد دارند که درد عضلات پس از ورزش کردن می تواند نشانه ی خوبی باشد. اما این درد ممکن است آزاردهنده هم باشد. یکی از راه های کاهش این درد ها نوشیدن دو فنجان قهوه است.

در یک آزمایش کنترل شده و نابینا ، شرکت کننده ها بعد از فعالیت بدنی سنگین و ناگهانی ،در حالی که ماهیچه هایشان کشیده شده بود از نوشیدنی هایی استفاده کردند. بعد از این نوع فعالیت بدنی ماهیچه ها به دلیل فشار وارد شده درد می گیرند.

شدت درد شرکت کننده ها بعد از یک ساعت اندازه گیری شد .نتیجه ی حاصل نشان داد که شرکت کننده هایی که قهوه ی عادی نوشیده بودند ،شدت دردشان به مقدار زیادی کم شده بود.

طبق این تحقیقات ، نوشیدن ۲ فنجان قهوه ی دم شده بعد از تمرینات ورزشی می تواند تاثیر فوق العاده ای روی شدت درد ماهیچه ها بگذارد. 

۴- کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر

آلزایمر معمولاً به سراغ افراد بالا ی ۶۵ سال می آید و دلیل اصلی بیماری جنون در افراد مسن است.همچنین این بیماری رایج ترین بیماری تخریب سلول های مغز (نئورودجنریتیو ) است.

آلزایمر یک اختلال مغزی برگشت ناپذیر است. نهایتاً شخص مبتلا به آن تمامی مهارت های حافظه،تفکر و قابلیت انجام کارهای پایه ای و روزمره را از دست می دهد.

متاسفانه هنوز درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. اگرچه، چندین عامل مثل رژیم غذایی مناسب،فعالیت بدنی و ذهنی به طور منظم و …وجود دارند که می توانند از ابتلا به آلزایمر پیش گیری کنند.

یکی دیگر از این عوامل، نوشیدن قهوه است!

تحقیقات بسیاری نشان داده است که احتمال ابتلای قهوه خور ها به آلزایمر تا ۶۵ درصد کمتر از  افراد دیگر است.

۵- کاهش احتمال ابتلا به پارکینسون

بعد از بیماری آلزایمر، پارکینسون رایج ترین بیماری تحریب سلول های مغز ،در جهان است و مانند آلزایمر،هنوز درمانی برای آن پیدا نشده است.

این بیماری هنگامی ایجاد می شود که یاخته های عصبی (نورون ها) ای که مسئولیت ساخت دوپامین را دارند،از بین می روند. شانس ابتلای قهوه خور ها به این بیماری، نسبت به دیگران ۳۲ تا ۶۰ درصد کمتر است.

اگرچه این احتمال در کسانی که قهوه بدون کافئین مصرف می کنند، کمتر از بقیه نیست. شاید دلیل این امر تاثیر مثبت کافئین بر انتقال دهنده های عصبی دوپامین باشد.

قهوه علاوه بر جلوگیری از ابتلا به پارکینسون ، به کسانی که حین نوشیدن آن مبتلا به پارکینسون هستند هم کمک می کند، چون طبق تحقیقات دانشگاه مک گیل پارکینسون به کنترل حرکات هم کمک میکند.

۶-کمک به مبارزه با افسردگی

همانطور که ذکر شد، کافئین میزان دوپامین موجود در جریان خون را افزایش می دهد. دوپامین یک انتقال دهنده ی عصبی مسئول جرکت،حافطه و ادراک است. همچنین بر حس کردن فشار روانی نیز اثرگذار است.

آن چه بیان شد ،می تواند دلیلی باشد برای این سوال که: چرا قهوه به بهبود افسردگی کمک می کند؟

یک تحقیق در هاروارد نشان داد که ریسک ابتلا به افسردگی در زنانی که قهوه می نوشند ،۲۰ درصد کمتر دیگران است. یک تحقیق دیگر که روی ۲۰۸۴۲۴ فرد انجام شده بود،نشان داد که قهوه خور ها ۵۳ درصد کمتر از سایرین تمایل به خود کشی دارند.

خلاصه این که: قهوه ممکن است از افزایش میزان افسردگی ،یا ابتلا به آن جلوگیری کند و کیفیت زندگیتان را بهتر کند. 

تصویر زن شاداب

۷- داشتن کبدی سالم تر

کبد مسئول هزاران فعالیت است که بدن را زنده نگه می دارد. بیماری هایی که روی کبد اثر می گذارند،بسیارند. ما تاحدودی با برخی از شایع ترین آن ها مثل: کبدچرب، هپاتیت و … آشناییم.

بسیاری از این بیماری ها منجر به سیروز کبدی می شوند. خوشبختانه ،قهوه می تواند یک سلاحی علیه این بیماری باشد. اگر روزانه حداقل ۴ فنجان قهوه بنوشید ، احتمال ابتلای شما به بیماری سیروز کبدی تا ۲۲ درصد کاهش می یابد.

تحقیق دیگری ثابت کرده است که با نوشیدن حداقل ۲ فنجان قهوه در روز احتمال مرگ بر اثر سیروز کبدی تا ۶۶ درصد کاهش می یابد.

محققان در ایتالیا به این نتیجه رسیده اند که قهوه می تواند احتمال ابتلا به سرطان کبد را هم کاهش دهد.

نوشیدن قهوه به طور منظم می تواند احتمال ابتلا به بیماری  کلانژیت اسکلروزان اولیه  (PSC) را کاهش دهد. این بیماری،یک بیماری نادر است که بر روی مجرای صفراوی کبد اثر می گذارد.

قهوه ی بدون کافئین هم می تواند میزان آنزیم های کبد را کاهش دهد.

 ۸- مانع شدن از ایجاد سنگ کیسه صفرا

کیسه  صفرا عضوی در سمت راست شکم ،زیر کبد است که اختلال در کار آن باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا می شود. اگر این سنگ ها مجراهای صفراوی را مسدود کنند ،درد شدیدی را به همراه خواهند آورد.

رژیم غذایی نامناسب،چاقی،مشکلات مثانه،مصرف بعضی قرص های هورمونی از علت های  تشکیل  این سنگ ها هستند.

قهوه ی کافئین دار می تواند از ایجاد این علت ها جلوگیری کند و به دنبال آن مانع ایجاد سنگ کیسه صقرا شود.

یک تحقیق انجام شده روی ۴۶۰۰۸ مرد نشان داد که احتمال تشکیل سنگ کیسه صفرا در  کسانی که به طور منظم قهوه می نوشند،کمتر از سایرین است.

یک تحقیق دیگر با همان شرایط که روی زنان انجام شده بود به همین نتیجه رسید.

۹-کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ یک بیماری جدی  است و ۳۰۰ میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند. کمبود انسولین در بدن یا مقاومت در برابر انسولین باعث ایجاد این بیماری می شود. یکی از دلایل ایجاد این بیماری فشار خون بالا است.

تحقیقات نشان می دهند که نوشیدن قهوه به طور منظم می تواند احتمال ابتلا به دیابت نوع  ۲ را ۲۳ تا ۵۰ درصد کاهش دهد. حتی یک تحقیق این احتمال را تا ۶۷ درصد نشان داد!

در یک جمع بندی از ۱۸ تحقیق و در مجموع ۴۵۷۹۲۲ شرکت کننده مشخص شد که هر فنجان قهوه در روز می تواند احتمال ابتلا به دیابت را تا ۷ درصد کاهش دهد.

یک تحقیق در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که قهوه می تواند روی کنترل هورمون های جنسی (استروژن و تسترون) اثرگذار باشد.این هورمون ها در گسترش بیماری دیابت دخیل اند. بدین معنا که اگر هم اکنون به این بیماری مبتلا هستید با نوشیدن قهوه می توانید از تشدید آن جلوگیری کنید.

۱۰-کاهش بیماری های قلبی

استفاده ی متعادل و به اندازه از قهوه می تواند از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند.

اگرچه قهوه میزان فشارخون را بالا می برد اما معمولاً این افزایش فشار کمتر از ۴-۳ میلیمتر جیوه است که مقدار زیادی نیست. همچنین اگر به طور منظم قهوه می نوشید بدنتان می تواند به کافئین عادت کند و این بالارفتن فشار برای شما اتفاق نیفتد. اما حتماً باید دقت کرد که در مصرف قهوه زیادی روی نکنید. (یک یا دو فنجان در روز کافی است.)

برخی تحقیقات نشان داده است که احتمال بروز سکته قلبی در قهوه خورها ۲۰ درصد کمتر از دیگران است. شاید دلیل این امر آنتی اکسیدان موجود در قهوه باشد.

تصویر قلب و ضربان قلب شکل گرفته از دانه قهوه

۱۱- قهوه از بهترین منابع آنتی اکسیدان هاست.

   برخی ادعا می کنند که قهوه سالم ترین نوشیدنی است. یکی از دلایل این ادعا سرشار بودن قهوه از آنتی اکسیدان هاست.

قهوه ی عادی و بدون کافئین هردو مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارند که حتی از آنتی اکسیدان موجود در میوه و سبزی هایی که ما به طور معمول و روزانه مصرف می کنیم بیشتر است.

آنتی اکسیدان ها  مواد سرطان زای تولید شده در بدن را از بین می برند و  تکثیر سلول های سرطانی را کاهش می دهند.به طور خاص قهوه احتمال گسترش سرطان های دهانی (دهان و قسمت بالایی گلو) را کاهش می دهد. در تحقیقات انجام شده نشان داده شد که احتمال مرگ بر اثر این سرطان ها در بزرگسالانی که به طور منظم قهوه مینوشند ،نصف سایرین است. در این تحقیقات قهوه بدون کافئین اثر کمتری داشت و چای هیچ تاثیر مثبتی نداشت!

۱۲- جلوگیری از آسیب های شبکیه چشم

قوی ترین آنتی اکسیدان اسید کلروژنیک (CGA) است که در قهوه وجود دارد.

یک تحقیق در دانشگاه کرنل نشان داد که این بخش مهم از قهوه، مرگ سلول های شبکیه بر اثر هیپوکسی و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد.

نوشیدن قهوه احتمالاً مانع بروز انحطاط شبکیه هم می شود.

میلیون ها نفر در جهان درگیر بیماری های مربوط به انحطاط شبکیه هستند. شایع ترین این بیماری ها تباهی لکه زرد و ورم رنگیزه‌ای شبکیه هستند.

خوشبختانه، با انجام دادن کارهای ساده ای مثل نوشیدن قهوه می توانید از این بیماری ها در امان بمانید.

۱۳-مبارزه با سرطان روده بزرگ

در جامعه ی امروزی،سرطان یک از مهم ترین دلایل مرگ و میر در جهان است.

نوشیدن قهوه به طور کلی مانع از بروز سرطان و گسترش آن می شود.سرطان کبد و روده بزرگ به ترتیب  سومین و چهارمین  سرطان  مرگبار در جهان هستند.

اثرات مثبت قهوه بر روی کبد در شماره ی ۷ لیست حاضر ذکر شده است. احتمال گسترش این سرطان در قهوه خور ها ۴۰ درصد کمتر از دیگران است.

علاوه براین،یک تحقیق که برروی ۴۸۹۷۰۶ انجام شد نشان داد که احتمال گسترش سرطان روده ی بزرگ در افرادی که روزانه ۵-۴ فنجان قهوه مینوشند، ۱۵ کمتر از دیگران است.

۱۴- کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست

سرطان سلول پایه‌ای (BCC) رایج ترین نوع سرطان پوست است. در حقیقت، این سرطان، رایج ترین نوع میان تمام سرطان هاست.

سلول های پایه ای در عمیق ترین لایه ی پوست قرار دارند. درصورت وجود این بیماری، زخم هایی درون این سلول ها رشد می کنند که به شکل زخم های باز یا تکه های قرمز دیده می شوند. اگرچه معمولاً خطر مرگ بر اثر این بیماری وجود ندارد، اما میتواند ظاهر بدی را به وجود بیاورد.

در یک تحقیق مشخص شد که مصرف کافئین احتمال ابتلا به BCC را کاهش می دهد. این احتمال در زنانی که روزانه بیشتر از ۳ فنجان قهوه می نوشند کمتر از همه بود.

لازم به ذکر است که این نتیجه در کسانی که به جای قهوه از چای،نوشابه و شکلات استفاده کردند -به دلیل وجود کافئین در آن ها- مشابه بود.

تحقیق دیگری نشان داد که قهوه ممکن است از بروز ملانوما (مرگبارترین نوع سرطان پوست) جلوگیری کند.

۱۵-جلوگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی  یکی از شایع ترین مشکلات دندان است. معمولاً برای جلوگیری از پوسیدگی دندان پیشنهاد می شود که با دقت مسواک بزنید و به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید.

اما یک تحقیق نشان داد که نوشیدن قهوه ممکن است مانع پوسیدگی دندان بشود!

در این تحقیق فاکتور های مقدار مصرف قهوه، استفاده کردن یا نکردن از شیر و شکر همراه با قهوه، برند قهوه ، رژیم غذایی و مسواک زدن درنظر گرقته شد.

در پایان مشخص شد که کسانی که حدود ۳ فنجان قهوه ی رست شده و بدون شیر و شکر مصرف می کنند ،کمترین میزان پوسیدگی در دندان هایشان داشتند و این تاثیر قهوه در کسانی که از شکر،شیر یا خامه همراه با قهوه استفاده می کنند به حداقل رسید.

تصویر لبخند زیبا

۱۶-قوی تر کردن DNA

گاهی اوقات رشته های DNA می شکند. این شکستن ها طبیعی است و معمولاً بازسازی می شود.اما اگر این اتفاق نیفتد،می تواند برای سلول کشنده باشد. و اگر DNA نادرست بازسازی شود ،ممکن است حذفیات یا جا به جایی هایی در آن صورت بگیرد. این بازچینش معمولاً در سلول های سرطانی دیده می شود. بدن مکانیسم هاس بازرسی ای دارد که معمولاً از این اتفاق ناگوار جلو گیری می کند. اما یک خبر خوب دیگر: مصرف قهوه می تواند DNA شما را قوی تر کند و مانع شکستن آن بشود.

یک تحقیق انجام شده روی مردان سالمی که طی ۴ قهوه یا آب می نوشیدند در این مورد انجام شد. در ابتدا میزان شکستن بی اختیار DNA در هر دو گروه یکی بود. بعد از مدتی این مقدار در گروهی که آب می نوشیدند،افزایش ناگهانی و در گروهی که قهوه می نوشیدند،کاهش ناگهانی داشت. تفاوت کلی این مقدار ۲۷ درصد بود.

یکی دیگر از فایده قهوه علاوه بر کاهش میزان شکستن DNA ، قهوه می تواند آسیب اکسیداتیو در گلبول های سفید خون را کاهش دهد.

۱۷- کاهش احتمال ابتلا به نقرس ناگهانی در مردان

نقرس یک بیماری شایع و نوع پیچیده ی بیماری آرتروز است. معمولاً مردان دچار این بیماری می شوند ما زنان هم بعد از یائسگی مستعد ابتلا به آن هستند. این بیماری درد ناگهانی و شدیدی را ،به خصوص در منطقه شست پا ، به بیمار می دهد.

اگر بیماری خیلی شدید باشد ، ممکن است مفصل ها برای همیشه آسیب دیده باقی بمانند. این بیماری ممکن است روی  کلیه ها تاثیر بگذارد و سنگ کلیه ایجاد کند.

تاثیر نوشیدنی های مختلف روی احتمال بروز این بیماری در تحقیقات انجام شده روی ۴۵۸۶۹ مرد طی ۱۲ سال بررسی شد. نتیجه ی این تحقیقات مشخص کرد که افزایش میزان مصرف قهوه به کاهش احتمال ابتلا به نقرس منجر شد. بالاترین میزان مصرف قهوه بیش از ۶ فنجان قهوه در روز بود. ( اما باید توجه داشت که مصرف بیش از حد قهوه می تواند آثار منفی زیادی را به دنبال بیاورد. )

مصرف قهوه ی بدون کافئین هم تاثیرات مثبتی روی این احتمال داشت،اما مصرف چای هیچ تاثیری روی احتمال ابتلا به نقرس نداشت.

۱۸-قهوه سرشار از مواد مغذی است.

قهوه چیزی بیش از کافئین (و آنتی اکسیدان) است.

مقدار زیادی از مواد مغذی موجود در دانه های قهوه در نوشیدنی قهوه باقی می ماند و نهایتاً جذب بدن ما می شود.

یک فنجان قهوه:

۱۱  درصد ، از مقدار مورد نیاز روزانه، ویتامین ب ۲،

۶  درصد ، از مقدار مورد نیاز روزانه، ویتامین ب ۵،

۳  درصد ، از مقدار مورد نیاز روزانه، منگنز و پتاسیم،

و۲  درصد ، از مقدار مورد نیاز روزانه، نیاسین ( ویتامین ب ۳ ) و منیزیم دارد.

شاید این مقادیر ظاهراً خیلی به نظر نیایند ،اما باید توجه داشت که مقادیر ذکر شده تنها برای یک فنجان قهوه هستند.در حالی که قهوه خور ها معمولاً روزانه ۴-۳ فنجان قهوه می نوشند.

علاوه بر این دانه های قهوه سرشار از فیبر های غذایی هستند. قهوه ی دم شده بیشتر از سایر نوشیدنی ها فیبر در خود دارد.

فیبرهای غذایی هنگامی که در آب حل می شوند، حالت ژل مانندی به خود می گیرند .سپس با نوشیدن آن محلول به سیستم بدنی شما می رسد و به کاهش کلسترول خون و گلوکز می انجامد.

همچنین فیبر غذایی بالا باعث دوری از سرطان روده بزرگ، سلامتی روده، دوری از یبوست و کاهش وزن  می شود. 

دکتر در حال استشمام کردن قهوه

باید توجه داشت با وجود خواص فوق العاده ی قهوه ، نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. مصرف بیش از حد قهوه می تواند عوارض متعدد و گاهی جبران ناپذیری را به همراه بیاورد.

منبع: Drinkpreneur

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *