قهوه دارای مقداری کافئین است. کافئین پرمصرف ترین ماده اعتیاد آور در جهان است. 

کافئین علاوه بر قهوه،در بسیاری از داروهای لاغری جدید نیز یافت می شود. 

یکی از فواید قهوه این است که کافئین موجود در آن یکی از معدود موادی است که  باعث جدا شدن سلول چربی از بافت آن و باعث افزایش متابولیسم می شود. 

اما آیا قهوه و لاغری واقعاً با هم در ارتباط اند؟ در این مقاله شواهد مربوط به این پرسش را بررسی می کنیم. 

مواد محرک موجود در قهوه:

تعداد زیادی مواد فعال بیولوژیکی در قهوه یافت شده اند. تعدادی از آن ها می توانند روی متابولیسم تاثیر بگذارند از جمله:

  • کافئین: ماده محرک اصلی در قهوه
  • تئوبرومین: ماده محرک اصلی در کاکائو، میزان کمی از آن در قهوه نیز یافت شده است.
  • تئوفیلین: ماده محرک دیگری که هم در کاکائو و هم در قهوه وجود دارد. از این ماده در درمان بیماری آسم نیز استفاده می شود.
  • اسید کلوروژنیک: یکی از ترکیبات اصلی فعال بیولوژیکی در قهوه ، که قادر است جذب کربوهیدرات ها را کاهش دهد.

مهم ترین ماده از میان این ها ، همان طور که حدس می زنید، کافئین است.  این ماده خیلی قوی است و بارها  مورد مطالعه قرار گرفته شده است. 

فعالیت کافئین بدین گونه است که مانع رسیدن یک ماده مهار کننده به نام آدنوزین می شود.

بعد از مسدود کردن آدنوزین، سایر انتقال دهنده های عصبی مثل دوپامین و نوراپی نفرین افزایش پیدا می کند و نهایتاً موجب ایجاد حس شادابی و سرحالی می شود.

بنابراین ،قهوه به شما کمک می کند تا فعال باشید و کمتر احساس خستگی کنید. در حقیقت، کافئین میتواند عملکرد فیزیکیتان را به طور میانگین ۱۱  تا ۱۲ درصد افزایش دهد. این مورد یکی از دلایلی است که نشان می دهد نوشیدن قهوه و لاغری ارتباط مستقیم دارند.

قهوه می تواند سلول های چربی را از بافت آن جدا کند

کافئین بعد از تحریک سسیستم عصبی، به سایر قسمت های بدنتان هم پیام می فرستد. سلول های چربی این سیگنال را دریافت می کنند که چربی بدن را بشکنند. این عمل با افزایش سطح هورمون اپی نفرین انجام می شود.

اپی نفرین ( آدرنالین) به وسیله خون در بدن حرکت می کند تا به بافت های چربی برسد . سپس به بافت های چربی سیگنال می دهد تا چربی را بشکنند و آن را درون خون آزاد کنند.

 البته لازم به ذکر است که آزاد کردن اسید های چرب به تنهایی نمی تواند به کاهش وزن و چربی منجر شود،مگر این که میزان کالری سوزانده شده از میزان کالری جذب شده در رژیم غذاییتان بیشتر باشد. این حالت تعادل منفی انرژی نام دارد. 

شما می توانید با کم تر غذا خوردن یا تحرک بیشتر به حالت تعادل منفی انرژی برسید. یک استراتژی مکمل در این شرایط این است که مواد چربی سوز ، مثل کافئین مصرف کنید. 

قهوه قادر است میزان متابولیسم (سوخت و ساز) را افزایش دهد

تصویر پسری که هنگام دوچرخه سواری قهوه می نوشد

میزان سوزاندن کالری بدن در حالت استراحت با شاخص سوخت و ساز یا  Resting Metabolism Rate گفته می شود. هرچه این میزان بالاتر باشد ، کم کردن وزن و چربی برای شخص راحت تر می شود. 

تحقیقات نشان می دهد که کافئین می تواند این شاخص را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد. بیشتر این افزایش متابولیسم به دلیل افزایش چربی سوزی رخ می دهد. 

متاسفانه این افزایش در افراد چاق کمتر دیده می شود.

یک تحقیق نشان داده است که کافئین میزان چربی سوزی را تا ۲۹ درصد در افراد لاغر افزایش می دهد، در حالی که این افزایش در افراد چاق تا ۱۰ درصد است. 

این افزایش متابولیسم همچنین در افراد جوان تر بیشتر دیده می شود و با افزایش سن کاهش پیدا میکند. 

قهوه و کاهش وزن در طولانی مدت

در دوره زمانی کوتاه با مصرف کافئین ، افزایش متابولیسم و چربی سوزی مشاهده می شود. اما بعد از مدتی بدن به تاثیرات کافئین عادت می کند، در نتیجه این ارتباط قهوه و لاغری از بین می رود.

با این حال اگرچه ممکن است با نوشیدن قهوه درطولانی مدت متابولیسم شما به حالت عادی برگردد ،اما بازهم این احتمال وجود دارد که قهوه جلوی اشتهایتان را بگیرد و باعث شود که کالری کمتری مصرف کنید.

یک تحقیق نشان داده است که کافئین موجب کاهش اشتها در مردان می شود اما این تاثیر را در زنان ندارد. اگرچه یک تحقیق دیگر هیچ تاثیری در زمینه کاهش اشتها را نشان نداد. 

در نتیجه: 

اگر میخواهید از قهوه برای کمک به لاغری استفاده کنید، سعی کنید نوشیدن قهوه را دوره بندی کنید تا بدنتان نسبت به این خواص مقاوم نشود. پیشنهاد ما این است که این دوره ها را دو هفته ای در نظر بگیرید. یعنی دوهفته مقدار معتدلی قهوه بنوشید و دوهفته بعد قهوه مصرف نکنید. 

منبع:

Health Line

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *